Uplynulo už 11 rokov čo dotĺklo srdce výtvarníčky, ktorá bola výraznou umeleckou osobnosťou v slovenskom výtvarnom umení.
Ester Martinčeková Šimerová (1909 – 2005) bola prvá dáma modernej slovenskej výtvarnej kultúry 20. storočia. Rodáčka z Bratislavy a popredná slovenská maliarka, ktorá sa venovala aj scénickému výtvarníctvu a úžitkovému dekoratívnemu umeniu.
Vyštudovala v Paríži a tvorila pod vplyvom parížskej školy. Inklinovala k lyrizovanému kubizmu, umeniu fantázie a poetizmu – Kytica (1936). Maľovala na porcelán, venovala sa tiež nástennej maľbe.
Od roku 1951 žila a tvorila v Liptove so svojím druhým manželom, umeleckým fotografom Martinom Martinčekom. Počas jej pobytu v Liptove našla inšpiráciu v prírode, v potokoch, ale hlavne v stromoch – Les (1989).
Vytvorila jedinečné dielo Kamey (1960 -1970). Sú to maľované štukové objekty, kde každá kamey je individuálna, iná, motív sa na žiadnej neopakuje. Patria k zaujímavým a originálnym výsledkom prepojenia poézie s výtvarným umením. Vytvorila ich 57 kusov v priebehu 25 – 30 rokov. Z nich veľkú časť darovala Mestu Liptovský Mikuláš.
Je držiteľkou mnohých ocenení a vyznamenaní. Získala najvyššie vyznamenanie Francúzskej republiky Rytier rádu kultúry a literatúry a tiež štátne vyznamenanie Rad Ľudovíta Štúra 1. triedy. V roku 1998 získala za celoživotné dielo Cenu Nadácie Matice slovenskej Miloša Bazovského za výtvarné umenie. Taktiež stála pri zrode našej galérie.
Pozývame Vás na prehliadku diel tejto všestrannej umelkyne do zrekonštruovanej expozície 20. storočia v Liptovskej galérii Petra Michala Bohúňa.