Dnes ubehlo 45 rokov od úmrtia akademickej sochárky Aliny Ferdinandy (11.8.1926 Košice – 17.9.1974 Bratislava), ktorá bola historicky prvou absolventkou (v poradí štvrtou zo všetkých absolventov) monumentálneho sochárstva u Fraňa Štefunka na VŠVU v Bratislave. Súbežne so sochárstvom študovala teóriu a dejiny výtvarného umenia a napísala viacero textov o umení.
Po skončení štúdia bola redaktorkou literárno-dramatického vysielania Čs. rozhlasu, pracovala na Povereníctve kultúry – pri starostlivosti o oblasť úžitkového umenia a umeleckého priemyslu, ako pedagogička na SŠUP v Bratislave, neskôr ako odborná asistentka modelovania na Fakulte architektúry a pozemného staviteľstva SVŠT v Bratislave. Od roku 1959 bola výtvarníčkou v slobodnom povolaní.
Od 50-tych rokov sa venovala realistickému portrétu národných osobností (J. L. Bella, I. Krasko, J. Jesenius, P. J. Šafárik, V. Clementis) a ženských osobností (B. Slančíková – Timrava, O. Borodáčová), ktoré boli zákazkami od rôznych inštitúcií. Pre zdravotné komplikácie tvorila drobné realizácie – medaily, plakety, reliéfy a šperky. Do mäkkej sépiovej kosti vyrývala miniatúrne šperkárske reliéfy, ktoré potom odlievala do kovu. Vystavovala na medzinárodnej výstave šperkov a medailí v Ríme, jej kolekcia šperkov a strieborných plastík bola začlenená do Siene inšpirácie v československej expozícii na EXPO´67 v Montreale, v Kanade, a samostatnú výstavu mala v Galérii Cypriána Majerníka v Bratislave.
V roku 1994 pri príležitosti 20. výročia jej predčasnej smrti prebiehala v Galérii P. M. Bohúňa výstava jej sôch, plakiet a šperkov v Malej výstavnej sieni. O 25 rokov neskôr na rovnakej pôde pripomína dôležitosť tejto nedocenenej sochárky slovenská autorka Ivana Sláviková, ktorá bude spolu s ďalšími štyrmi umelcami už onedlho vystavovať vo Veľkej výstavnej sieni LGPMB. Výstava s názvom Alternatívy deštrukcie začína 2.10.2019 a potrvá do 16.11.2019.
Zdroj: Büngerová, Vladimíra: Sochárky, výber osobností česko-slovenského sochárstva. Bratislava: SNG, 2015
Archív Liptovskej galérie P. M. Bohúňa v Liptovskom Mikuláši