EDUKAČNÁ ČINNOSŤ

TVORÍME DOMA S DEŤMI

Aktuálna situácia nám neumožňuje vykonávať edukačnú činnosť v priestoroch galérie, preto vám ponúkame návody ako doma kreatívne využiť čas s deťmi. Inšpiráciou pre tvorbu bude vždy niektoré dielo z našich zbierok.

Strom - všetko, čo mám rád

Vytvorte si doma s deťmi pomocou atramentu a zmizíka strom, kde vyjadríte to, čo máte radi. Tento raz sme inšpiráciu našli v diele Michala Kerna s názvom "Strom - obloha" z roku 1986.

Pomôcky: výkres formátu A3, atrament, okrúhly štetec, zmizík, fixky alebo tuš, tzv. prstové farby (prípadne temperové alebo akrylové)

Postup: Najprv si pomocou okrúhleho štetca vymaľujte atramentom vrchnú časť výkresu (zhruba 1/3 až 1/2). Atrament nechajte zaschnúť. Potom pomocou zmizíka vytvorte korunu stromu - zo slov a slovných spojení, ktoré vyjadrujú, čo máte radi. Deti sú v tomto vynaliezavé, nechajte ich, aby vyjadrili čokoľvek, čo majú radi. Sami možno budete prekvapení, čo všetko ich napadne. Menšie deti, ktoré ešte nevedia písať môžu to, čo majú radi nakresliť. Snažte sa, aby slová alebo obrázky formovali a vytvárali košatú korunu stromu. Korene stromu vytvoríte odtlačkom dlane, na ktorú nanesiete prstové farby (prípadne temperové alebo akrylové). Odtlačok ruky umiestnite v spodnej časti výkresu prstami smerujúcimi nadol (ako korene). Potom už len fixkami alebo tušom dotvorte kmeň a konáre vášho stromu. Prajeme vám príjemné tvorenie.

Maľovanie do peny na holenie

Na Zelený štvrtok maľujeme nazeleno podľa Miloša Alexandra Bazovského (Liptovské hory). Tvoríme doma s deťmi pomocou peny na holenie. Je to zábava, určite to vyskúšajte.

Materiál: tanier (napr. papierový jednorazový alebo porcelánový, prípadne tácka), pánska pena na holenie, anilínové alebo vodové farby, výkres, dlhé pravítko, tenký okrúhly štetec, pohár na vodu.

Postup: penu si nastriekajte do pripraveného taniera, rozotrite ju lyžicou, aby bola čo najrovnejšia vrstva. Maľujte na ňu, ako na výkres. Dávajte si pozor, aby ste si do peny nekvapkali vodu a dôležité je neponoriť štetec do peny, ale maľovať po povrchu. Nikam sa neponáhľajte, pena udrží vlhkosť farby. Zamaľujte celý priestor. Ak je obrázok hotový, zoberte výkres a celý ho do peny namočte, môžete aj jemne pritlačiť, aby sa farba z peny odtlačila na výkres. Ten následne odoberte. Nezľaknite sa, na výkrese bude vrstva farebnej peny. Výkres dajte na stôl a dlhým pravítkom, ako stieračom odstráňte penu z výkresu. Odtlačený obrázok vám pekne ostane na výkrese. Keď zmyjete penu z taniera, môžete ho opätovne použiť na ďalšie maľovanie. Vybrať si môžete akýkoľvek iný motív. Príjemnú zábavu.

Obraz zo slaného cesta

Opäť tu máme tip na tvorenie s deťmi - vytvorte si obraz zo slaného cesta. Vybrať si môžete napríklad prírodný motív podľa Ernesta Špitza - Poľné kvety.


Na slané cesto budete potrebovať: 1 šálku polohrubej múky, 1/2 šálky soli a 1/2 šálky vody. Všetko spolu zmiešajte. Potom si vyvaľkajte podložku, na ktorú budete jednotlivé vymodelované prvky z obrázku lepiť, pre istotu si vždy potrite miesto čistou vodou a pritlačte. Veľkosť obrázku závisí od vás - aby sa vám dobre pracovalo, a aby ste mali dostatok cesta. Hotový obraz nechajte vyschnúť asi 2 dni na látkovej alebo papierovej podložke (kde sa voda odparí). Keď je obraz suchý, môžete ho vyfarbiť temperovými alebo akrylovými farbami.

Fullov traktobager

Nakreslite si geometrický "traktobager". Podnetom vám môže byť dielo Ľudovíta Fullu - Poľnohospodárstvo dnes z r. 1957, kde sa uplatňuje výrazná farebnosť a geometrické prvky.

Na začiatku si vyrobte z papiera dve kocky (stačí rozmer 5x5 cm). Staršie deti to zvládnu samé, tým mladším určite pomôže šikovná mama alebo ocko.
Na jednu kocku nakreslite geometrické tvary a na druhú časti "traktobagra" - napr. motor, výfuk, kolesá, naberačka, kabína, naberacia ruka.
Princíp je v tom, že hodíte oboma kockami naraz a postupne si zapíšete, ku ktorej časti "traktobagra" prináleží aký geometrický tvar. Potom už len vezmete ceruzku a nakreslíte z tvarov vlastný "traktobager". Fantázii sa medze nekladú. Následne ho môžete farebne vymaľovať.

TIP: Namiesto častí traktora môžete na kocku napísať časti tela a vytvoriť tak postavu á la Fulla.

Farebná zbierka

Dnes nám je inšpiráciou umelec Otis Laubert a jeho dielo z roku 1982 (bez názvu, zo série Zbierky - "Žltá").


Vytvoriť si môžete vlastnú zbierku drobných predmetov, ktoré následne spoločne usporiadate do nejakého tvaru. Na začiatku si s deťmi vyberte farbu a potom už len po dome či byte zbierajte akékoľvek malé predmety zvolenej farby (napr. hračky, štipce, kuchynské pomôcky...). Buďte kreatívni, nájdite a použite aj netradičné veci. Výtvory nám môžete odfotiť a poslať pre inšpiráciu iným. Prajeme vám veľa zábavy.

 

Les z prúžkov papiera

Inšpiráciou pre dnešné tvorenie bude dielo "Les" od Ester Šimerovej-Martinčekovej z r. 1989.


Vytvorte si podľa seba ten vlastný - či už ihličnatý zelený, farebný jesenný alebo napr. čierno-biely brezový... Stačia vám na to pomôcky, ktoré máte určite doma: biele papiere alebo výkresy, fixky, farby (vodové, anilinové, temperové...), štetce, nožnice, lepidlo, farebné papiere


Ak vaše deti radi maľujú, nechajte ich vymaľovať celú plochu papiera zvolenými farbami. Následne vyfarbený papier rozstrihajte na tenké a hrubšie prúžky, ktoré budú predstavovať stromy (ak nechcete maľovať, môžete použiť aj farebné papiere alebo výstrižky z časopisov, ktoré nastriháte na prúžky). Prúžky nalepte zvislo na ďalší papier tesne k sebe, dodržujte vertikálnu líniu. Les môžete dotvoriť použitím fixiek, tušu alebo pasteliek, prípadne dolepením drievok alebo iných prírodnín. Budeme radi ak sme vás týmto návodom inšpirovali.