Na 0 € bankovke je socha Naša matka

Aj keď majú na sebe veľkú nulu, ich hodnota je väčšia a Euro Souvenir bankovky sú tak lákadlom pre mnohých zberateľov a turistov. Súčasťou tohto zberateľského fenoménu, ktorého hlavnou myšlienkou je podpora turizmu a zachovania kultúrneho dedičstva krajín Európy, je aj Liptovský Mikuláš. Od 2. júna 2019 je v predaji Euro Souvenir bankovka mesta Liptovský Mikuláš, na ktorej je v popredí zobrazená socha Naša matka od Alojza Štróbla, nachádzajúca sa pri vstupe do našej galérie. Socha je jednou z najzaujímavejších atraktivít historického centra Liptovského Mikuláša, v parížskom Louvri je evidovaná ako výtvor patriaci medzi najdokonalejšie sochy sveta.

Euro souvenir bankovka mesta L. Mikuláš so sochou Naša matka

 

Autorom sochy je rodák z Kráľovej Lehoty neďaleko Liptovského Hrádku, Alojz Štróbl (1856-1926), ktorý sa stal v 19. storočí najospevovanejším uhorským sochárom. Aj keď sa usadil v maďarskej metropole, kde tvoril a vyučoval na Vysokej škole výtvarných umení, do svojho rodiska sa vracal každé leto, aby tu načerpal nové sily a inšpiráciu. Rodný dom v Kráľovej Lehote upravil na svoje vidiecke sídlo. Tu vzniklo veľa jeho sôch, ktoré tvoril z hliny, mramoru alebo bronzu. Tvoril hlavne busty, náhrobky, pomníky, aj monumentálne sochy. Rád modeloval zvieratá a rodinných príslušníkov.

Štróbl vytvoril množstvo maliarskych a sochárskych diel, zaznamenaných je ich vyše 600. Najviac z nich sa nachádza v Maďarsku, predovšetkým v Budapešti (v galériách, bazilikách, kostoloch, na hrade, v opere, v parlamente, na významných budovách, na námestiach, v parkoch a na cintorínoch). Okrem nich sú samozrejme na Slovensku (Liptovský Mikuláš, Liptovský Hrádok, Topoľčianky, Betliar), ale aj v Rumunsku, Nemecku, Anglicku a tiež v súkromných zbierkach v Belgicku, Kanade a USA.

Socha Naša matka bola pôvodne navrhnutá ako pomník na hrob Štróblovej matky. Znázorňuje jeho milovanú matku tak, ako ju videl sedávať v kresle s knihou v lone pri dome v Kráľovej Lehote. Originál z carrarského mramoru je vystavený v Maďarskej národnej galérii v Budapešti, jej bronzový odliatok sa nachádza pred Liptovskou galériou P. M. Bohúňa v Liptovskom Mikuláši. Vďaka jej vyobrazeniu na 0 € bankovke sa povedomie o tejto pamiatke môže rozšíriť medzi širokú verejnosť. Filozofiou konceptu Euro Souvenir bankoviek je zvyšovanie povedomia o turistických lokalitách, podujatiach, osobnostiach a najzaujímavejších kultúrnych a historických pamiatkach, ktoré môžeme v Európe nájsť, socha Naša matka je právom jednou z ich.

Socha Naša matka od Alojza Štróbla pred budovou Liptovskej galérie P. M. Bohúňa v Liptovskom Mikuláši

lgpmb-pr@vuczilina.sk
Marketing a PR Liptovskej galérie Petra Michala Bohúňa.
Komentáře