Súčasná česká a slovenská serigrafia zo zbierok Fakulty umění Ostravskej univerzity
Organizátor: Liptovská galéria P. M. Bohúňa v Liptovskom Mikuláši v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja
Názov výstavy: Súčasná česká a slovenská serigrafia zo zbierok Fakulty umění Ostravskej univerzity
Miesto: Galéria Kolomana Sokola, Liptovský Mikuláš
Trvanie výstavy: 1.10.2025 – 17.1.2026
Otvorenie výstavy: 30.9.2025 o 16:30 hod.
Kurátorka výstavy: Alena Vrbanová
Českí autori a autorky: Daniel Balabán, Zuzana Bartošová, Šimon Brejcha, Jan Drozd, František Filipi, Jana Francová, Veronika Gabrielová, Eduard Halbeštát, Pavel Hayek, Zbyněk Janáček, Jakub Janovský, Lubomír Jarcovják, Jana Kasalová, Bedřich Kocman, Pavel Korbička, Laura Limbourg, Mira Macík, Jiří Matějů, Jan Měřička, Miloš Michálek, Ondřej Michálek, Petr Nikl, Jakub Novák, Gabriela Nováková, Libor Novotný, Eduard Ovčáček, Berenika Ovčáčková, David Pešát, Václav Rodek, Marek Sibinský, Petr Stanický, Ivo Sumec, Jakub Sýkora, Vladimír Škoda, Martin Zet.
Slovenskí autori a autorky: Katarína Balúnová, Igor Benca, Peter Cvik, Michala Gorbunovová, Bianka Ivanová, Robert Jančovič, Robert Jančovič ml., Mária Kekeláková, Rita Koszorús, Erika Kovačičová, Robert Makar, Eva Moflárová, Oľga Moravcová, Stanislav Ondruš, Monika Poljaková, Rudolf Sikora, Patrik Ševčík, Lucia Tallová, Andrea Uváčiková.
Grafický dizajn: Tomáš Kostrzeva
Spolupráca: Fakulta umění Ostravskej univerzity
Výstava je súčasťou projektu ISSO x Album 76 – česko-slovenská grafika včera a dnes, realizovaného v rámci programu Interreg Slovensko Česko 2021-2027.
Projekt je spolufinancovaný Európskym fondom regionálneho rozvoja.

Výstava Súčasná česká a slovenská serigrafia zo zbierok Fakulty umění Ostravskej univerzity je pohľadom do svojho druhu jedinečnej a unikátnej univerzitnej zbierky grafických diel súčasného umenia.
Zbierka vznikla z iniciatívy významného československého umelca Eduarda Ovčáčka (1933 - 2022), ktorý bol v období 60. rokov 20. storočia spolu so sochárom a grafikom Jozefom Jankovičom (1937 - 2017) iniciátorom informelových a letristických tendencií progresívneho slovenského a českého umenia. Po novembrovej revolúcii v roku 1990 začal Ovčáček iniciovať a do úspešného konca doviedol vznik Fakulty umění Ostravskej univerzity, kde dlhé roky viedol Ateliér voľnej grafiky. Zbierka medzinárodnej serigrafie (sieťotlače) vznikala od roku 1997. Jej systematické budovanie nadobudlo nový rozmer v roku 2013, kedy umelci Marek Sibinský a Zbyněk Janáček z Katedry grafiky a kresby začal organizovať každoročne medzinárodné grafické worshopy a od roku 2015 medzinárodné sympózia s názvom International Serigraphy Symposium Ostrava - ISSO. Katedra má k tomu vytvorené veľkorysé podmienky – jednak ateliérové a technické vybavenie, jednak odborné zázemie. Účastníci tvorivých sympózií tu každoročne v priebehu niekoľkých dní tvoria svoje grafické diela a časť z nich darujú do zbierky.
Výber diel na výstavu v Galérii Kolomana Sokola Liptovskej galérie P. M. Bohúňa v Liptovskom Mikuláši je fokusovaný práve na obdobie rokov 2015 – 2025, pričom zahŕňa diela 37 českých a 20 slovenských umelcov a umelkýň z troch generácií.
Serigrafia má špecifické miesto v kontexte vizuálneho umenia a špecificky grafiky. Pripomeňme, že až do konca 80. rokov 20. storočia bola táto technika v bývalom socialistickom Československu neakceptovaná, podobne ako napríklad počítačová grafika. Pritom už v 30. rokoch 20. storočia ju umelci ako pôvodne tlačiarenskú a priemyselnú techniku začali adaptovať a modifikovať ako autonómnu umeleckú techniku. Techniku serigrafie veľkoryso spropagoval najmä pop art a osobitne Andy Warhol (1928 - 1987).
Výstava Súčasná česká a slovenská serigrafia prezentuje aktuálnu tvorbu umelcov a umelkýň troch generácií. Sú medzi nimi uznávaní a renomovaní umelci, zanietení a vyhranení grafici, ale aj viacerí mladí, začínajúci autori a autorky, medzi nimi aj skvelí absolventi odboru voľná grafika na FU OU. Výber diel ponúka z širšej perspektívy - akéhosi nadhľadu na vývin súčasného umenia, jeho jednotlivé výrazové a štýlové tendencie, ako aj naratívy – nové zobrazenie krajiny, sociálne témy dnešného sveta, jeho pulzovania a kontroverzných tém, aktuálne tendencie postabstrakcie, témy osobné a intímne, ako aj odkazy na iné vizuálne médiá ako kresbu, fotografiu, video, graffity, text art, street art, ale vidieť aj doznievajúce odkazy na postmodernu 80. a 90. rokov 20. storočia. Sú to najmä citácie a reinterpretácie doterajšieho jazyka umenia. Pozoruhodné a cenné sú aj invenčné autorské a experimentálne prístupy k technike sieťotlače, analýza média a objavovanie jej nových možností.
Alena Vrbanová
























