Liptovská galéria Petra Michala Bohúňa je partnerom medzinárodného podujatia Three Seas Art Festival 2025 (Festival umenia troch morí 2025). Sieť kultúrnej spolupráce Iniciatívy troch morí (3SICCN) vznikla s cieľom spojiť kultúrne inštitúcie, múzeá, galérie, umelecké školy, združenia umelcov a umeleckých kritikov a podporovať regionálnu a medzinárodnú kultúrnu spoluprácu v rámci Iniciatívy troch morí a širšieho európskeho spoločenstva. V rámci toho vznikol Three Seas Art Festival, ktorý sa bude konať každé dva roky. Prvého ročníka festivalu v roku 2025 sa v Krakove zúčastní takmer 100 umelcov a kurátorov zo 14 krajín Iniciatívy Trojmoria a celého regiónu a jeho program zahŕňa výstavy, workshopy, stretnutia a diskusné panely.
Výstavu Fragile Images (Krehké obrazy) spolukurátorovala zamestnankyňa Liptovskej galérie Jana Babušiaková spoločne s rumunskou kurátorkou Ralucou Oancea. Ide o intervenciu súčasného umenia do výstavy malieb na skle v Etnografickom múzeu v Krakove. Medzinárodná prehliadka diel umelcov a umelkýň z piatich stredoeurópskych krajín skúma rôzne interpretácie tradícií v súčasnosti a kriticky zosúlaďuje „folklórnu“ identitu a zvyky s výzvami súčasného globálneho sveta. Jej snahou je ukázať, ako súčasní umelci čerpajú inšpiráciu zo svojej kultúry a ako miesta, z ktorých pochádzajú formujú ich umeleckú tvorbu.
Výstava bola otvorená 25. apríla 2025.
Zúčastnení autori/ky: Barbora Šaroun Šemberová a Pavel Jestřáb – Česká republika, Ivana Sláviková a Jozef Pilát – Slovensko, Irina Botea Bucan a Dan Vezentan – Rumunsko, Yana Hudzan a Bella Logachova – Ukrajina, Marzena Kolarz a Andrzej Najder – Poľsko.
Dňa 14. mája sa koná vernisáž hlavnej výstavy festivalu „Revealing what is partly sensed“. Hostiteľskou inštitúciou a spoluorganizátorom výstavy je Galéria súčasného umenia Bunkier Sztuki v Krakove.
Úlohou kurátorského tímu bolo poukázať na súvislosti a kľúčové otázky, zachytiť spoločné body v tvorbe umelcov zo 14 krajín, ktorí sa na projekte zúčastnili.
Organizátori pozvali kultúrne inštitúcie z krajín patriacich do Iniciatívy Trojmoria: Rakúsko, Bulharsko, Českú republiku, Grécko, Litvu, Poľsko, Rumunsko, Slovensko, Slovinsko a Maďarsko, ako participantov z Dánska, Turecka, Ukrajiny a občianskej spoločnosti z Bieloruska, aby spolupracovali. Každá inštitúcia vybrala kurátora a umeleckú osobu alebo kolektív, ktorí navrhli dielo na tému podľa vlastného výberu zo širokého spektra otázok súvisiacich s myšlienkou vyváženého rozvoja.
Rezidenti festivalu, kurátorské a umelecké tímy, ktoré sa zúčastňujú na výstave:
Margarethe Makovec, Wendelin Pressl (Rakúsko)
Vera Mlechevska, Dimitar Shopov (Bulharsko)
Barbora Kundračíková, Pavla Beranová, Jiří Suchánek (Česká republika)
Kristian Handberg, Kristoffer Ørum (Dánsko)
Elli Leventaki, Morus Project – Kleopatra Tsali, Hanna Norrna, Irini Gonou (Grécko)
Alexandra Tamásová, Erik Sikora (Slovensko)
Áron Fenyvesi, Rita Süveges (Maďarsko)
Vaiva Jucevičiūtė-Bartkevičienė, Ričardas Bartkevičius (Litva)
Weronika Plińska, Anna Pichura (Poľsko)
Călin Corneliu DAN, Ciprian Mureșan (Rumunsko)
Kaja Kraner, Uršula Berlot Pompe (Slovinsko)
Ostap Manulyak, Skupina NURT – Mykhaylo Barabash, Tereza Barabash, Roman Haideichuk, Yaryna Shumska (Ukrajina)
Olga Mzhelskaya, Ala Savashevich (občianska spoločnosť Bieloruska)
Melike Bayik, Gözde Ju (Turecko)
Kurátori výstavy: Kata Balázs-Miklós, Weronika Plińska, Agnieszka Sachar
15. mája, deň po otvorení hlavnej výstavy festivalu, sa koná diskusia, ktorú spoluorganizuje a hostí Medzinárodné kultúrne centrum. Pozvali sme významných odborníkov z oblasti kultúry strednej Európy, aby hovorili o spoločnom dedičstve a súčasnosti tohto regiónu. Chceme sa pýtať na spoločné menovatele a stav spolupráce medzi inštitúciami a kultúrnymi okruhmi krajín Iniciatívy troch morí.
Úvodný príhovor „Stredoeurópske kyvadlo“ prednesie Richard Gregor, riaditeľ Liptovskej galérie Petra Michala Bohúňa, Liptovský Mikuláš, Slovensko – „Stredoeurópske kyvadlo“
Bližšie informácie a podrobný program festivalu: