Cena: 24,- €

Vidiecke šľachtické sídla v Zvolenskej stolici

Bývalá samosprávna jednotka Uhorského kráľovstva sa rozkladala na území alebo časti okresov Banská Bystrica, Brezno, Detva, Krupina a Zvolen. Šľachtické sídla na území Zvolenskej stolice sa koncentrovali v priestore medzi slobodnými kráľovskými mestami Banskou Bystricou a Zvolenom. Na relatívne malom priestore sa skoncentrovalo niekoľko kaštieľov a kúrií, pričom medzi miestnymi obyvateľmi patria medzi najznámejšie veľké kaštiele v Hronseku a Radvani.

Na území bývalej Zvolenskej stolice sa do súčasnosti zachovalo 16 šľachtických sídiel rozmanitého pôvodu, veľkosti, stavebného vývoja a odlišného historického vývinu. Všetky budovy predstavujú murované objekty, postavené z kameňa, tehál alebo ich kombináciou. Na území Zvolenskej stolice sa nezachovali žiadne drevené kúrie, ktoré pravdepodobne zanikli v priebehu druhej polovice 19. storočia.

Ambíciou publikácie bolo poukázať na odkaz našich predkov. Šľachta Zvolenskej stolice síce netvorila väčšinu obyvateľstva, ale svojimi osídľovacími aktivitami v stredoveku prispela spolu s okolitými kráľovskými a mestskými vlastníkmi k dotvoreniu osídlenia územia.

Autori: Tomáš Janura, Ľubica Fillová, Michal Šimkovic

Vydala: Spoločnosť Kolomana Sokola

Rok vydania: 2016

Väzba pevná s prebalom,  134 strán, rozmer 23 x 29 cm. 

ISBN: 978-80-89756-10-0

Náhľad knihy

Objednávka publikácie

E-mailová adresa*
Meno a priezvisko*
Adresa doručenia - ulica, popisné číslo*
Adresa doručenia - PSČ a mesto*
Mobilné telefónne číslo pre zjednodušenie doručenia publikácie*
Objednávka
Počet kusov*
Prepravné náklady

Pozorne prosím vyplňte objednávkový formulár. Povinné políčka sú označené hviezdičkou.

Číslo mobilného telefónu pre kuriéra je nevyhnutné pre bezproblémové doručenie Vašej objednávky.

Ak potrebujete s vyplnením objednávky pomôcť, sme tu pre Vás na telefónnom čísle 044/5522758 v  pracovných dňoch v čase od 9:00 do 14:00 hod.

Najnovšie články BLOG-u galérie

Sympózium v Dome Jana Hálu vo Važci

Dvanásť dňové bádateľské sympózium s názvom "DOM", sa bude konať v Dome Jana Hálu vo Važci v termíne…

Celý článek

OPEN CALL! TRIENÁLE PORTRÉTU 2020

TRIENÁLE PORTRÉTU je medzinárodné festivalové podujatie, ktoré sa v Liptovskej galérii P. M. Bohúňa konalo v rokoch 1985…

Celý článek

Výročné stretnutie riaditeľa a priateľov výtvarného umenia

V stredu 15.7.2020 sa konalo výročné stretnutie riaditeľa galérie s abonentami a priateľmi výtvarného umenia, ktorého sa zúčastnili aj niektorí…

Celý článek